Мабуть, однозначної відповіді на це питання немає, оскільки і електрокаміни і біокаміни володіють рядом незаперечних переваг. Постараємося в цій статті, як можна об’єктивніше розглянути переваги і недоліки і тих, і інших камінів.
Отже, почнемо з загальних позитивних моментів:
- Для установки як камінів електричних, так і біокамінів не вимагається отримання спеціальних дозволів.
- І ті, і інші каміни легко транспортуються.
- Для їхньої установки не потрібно спеціальних навичок.
- Щоб біокаміни і каміни електричні функціонували, не потрібен димар, отже, і х можна встановлювати практично в будь-яких приміщеннях: заміських будинках, міських квартирах і офісах.
- Протягом експлуатаційного терміну ці каміни не вимагають спеціального догляду.
- Витрати на встановлення та експлуатацію як електричних камінів, так і біокамінів невеликі.
І ті, і інші швидше є додатковими, ніж основними джерелами тепла.
Однак, незважаючи на досить велику кількість спільних моментів, ці два види камінів все ж відрізняються один від одного.
- Принциповою відмінністю є паливо. Електричні каміни живляться від звичайної електромережі і за своєю суттю є електропобутовими приладами. Біокаміни працюють на денатурованому етанолі (спирті). В принципі і ті, й інші дуже економічні. Витрати на електрику або біопаливо будуть значною мірою залежати від інтенсивності використання каміна.
- Полум’я. Оскільки камін електричний працює від мережі, полум’я в ньому штучне. Зараз роблять дуже хороші імітації, а деякі моделі навіть можуть потріскувати, як справжні дров’яні каміни, але, на наш погляд, все одно не можуть замінити горіння справжнього вогню. Біокамін ж горить по-справжньому, не виділяючи при цьому ні кіптяви, ні сажі, ні диму, так як продуктами горіння етилового спирту є вуглекислий газ і вода у вигляді пари.
- ККД. Електрокамін може працювати в двох режимах: імітація і обігрів; тому використовувати його можна і в лютий холод, і в спекотну жару. Більшість моделей оснащені терморегуляторами, які сприяють економії електроенергії. У режимі опалення такий камін може самостійно обігріти кімнату площею близько двадцяти квадратних метрів. Що ж до біокамінів, то, незважаючи на можливість регулювання інтенсивності опалення, їх не можна змусити НЕ гріти зовсім. Зате максимальна потужність каміна, який працює на біопаливі, дещо перевершує потужність електрокаміна. У середньому, ККД біокаміна дорівнює дев’яноста п’яти відсоткам (найвищий показник серед каменів з живим полум’ям).
- Дизайнерські рішення. Біокаміни, в порівнянні зі своїми електричними конкурентами, мають більше варіантів форм: є як класичні моделі, що імітують традиційні каміни, так і вельми оригінальні рішення, наприклад, стіл або чаша, в яких горить справжній вогонь. Такі каміни можна вішати на стіну і ставити на підлогу, вони можуть бути окремим елементом інтер’єру або бути вмонтованими в стіну або кам’яний портал. Різноманітність форм електричних камінів дещо скромніший.
Як бачите, біокаміни і електрокаміни йдуть практично на рівних, і дуже важко виділити явного фаворита. Мабуть, биокамины цены на які доступні кожному, можна охарактеризувати як «два в одному»: це і дизайнерський предмет інтер’єру, і справжній камін. Вони більше підійдуть любителям справжнього, живого вогню, які з тих чи інших причин не мають можливості встановити у своєму будинку конвенціональний камін. Що ж до електрокамінів, то це скоріше не камін, а предмет обігріву, який вміло імітує традиційний камін.